Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sběr, sušení a skladování

20. 4. 2016

Sběr : při sběru léčivých bylin je nutné rostlinu dobře znát. Sbírají se pouze zdravé, chorobami ani hmyzem nenapadené rostliny. Je nutné dbát na to, aby se nesmíchalo více druhů dohromady. Nasbírané bylinky se ukládají volně, nemačkají se a suší se co nejdříve po sběru. Rostliny sbíráme v místech, kde je jich hojně a část necháváme vždy nedotčenou, abychom zabránili vyhubení. Obsah účinných látek rostlin však není konstantní, obecně platí, že u nadzemních částí rostlin je maximální v období od kvetení do tvorby plodů. Podzemní části byliny mají naopak největší obsah léčivých látek v období vegetačního klidu.

 

Sušení : při této fázi zpracování léčivých rostlin se rozhoduje o jejich pozdější kvalitě. Optimální teplota pro sušení se pohybuje od 30 °C do 45 °C, sušení je potřeba provádět ve stínu a v tenké vrstvě. Jestliže během sušení rostlina zhnědne nebo zčerná, znamená to, že došlo k jejímu hrubému znehodnocení a je potřeba ji odebrat.

 

Zamrazení : byliny je možné skladovat i zamrazené. Tento způsob není však příliš rozšířený, jeden z možných důvodů je, že při uchování rostlin tímto způsobem se zachvá pouze polovina účinných látek.

 

Skladování : Skladujeme v suchu, tmě a chladu v hermeticky uzavřených skleněných či plechových nádobách. Skladování v látkových patlících není příliš vhodné, nechrání bylinu před vzdušnou vlhkostí a ztrátou aromatických látek. Účinnost dobře uskladněných rostlina je v průměru dva roky.

Upozornění !!!

Před užíváním bylin v těhotenství, v době kojení nebo před podáním malým dětem se radši poraďte se svým lékařem. V případě alergie na některé látky je též nutná konzultace s odborníkem. Některé byliny jsou na pravidelné nebo dlouhodobé užívání nevhodné a mohou vyvolat i nepříznivé účinky.